REŻYSERIA RUCHU
Reżyser ruchu - zawód mało popularny w Polsce, ale niezwykle potrzebny. Reżyser asystuje podczas sesji zdjęciowych i mimo tego, że w czasie robienia zdjęć chodzi o statyczne pozycje często te wyciągnięte z ruchu są bardziej kreatywne i ciekawsze. Współpracujący z taką osobą fotograf może wziąć "głęboki oddech" , gdyż nie musi sam ustawiać modela/ki, a może zająć się tym, co sam umie najlepiej. Nie każdy kto stoi za obiektywem jest profesjonalnym modelem, ale i też nie wszyscy zawodowi modele są świadomi możliwości jaki daje im ciało. Stąd też przydaje się właśnie asysta takiej osoby, która pokaże jej te możliwości. Oczywiście reżysera ruchu wykorzystuje się też do pokazów modowych, w teledyskach czy do pracy z aktorami na scenie tworząc charakterystykę ruchową postaci.
Od hip hopu po teatr i reżyserie ruchu.
Ogólne wyobrażenie o tancerzach hip hop jest dość płytkie i krzywdzące. Zagłębiając się jednak w temat w świecie uznawani są za osoby bardzo kreatywne z wieloma zdolnościami ruchowymi. By być dobrym tancerzem ulicznym należy głównie umiejętnie improwizować do muzyki (tzw. freestyle). Inspirację czerpie się z takich stylów jak: taniec współczesny, jazz, breaking, popping, capoeira i wielu innych. Gdy moje ciało rozwijało się ruchowo, rozwijała się też miłość do głębszej analizy tego ruchu. Studiowanie ruchu odbywało się głównie przez samodzielne treningi, udział w warsztatach, zawodach i kursach. Do ruchu podeszłam też z wielkim zainteresowaniem poprzez formy teatralne, bo przecież nic nie jest tak wymowne, jak mowa ciała aktora. Sam tancerz nawet ten uliczny czasem musi wejść w rolę, a właściwie to muzyka, do której się porusza w tej roli go osadza. Więcej na temat mojego tańca znajdziesz w zakładce TANIEC.
Jaki to ma wpływa na reżyserie ruchu? Bardzo duży! To przede wszystkim wyczucie luzu lub spięcia, naturalności i niesamowitej świadomość ciała. To znajomość techniki tańca, walki, eksponowania emocji i korzystania z przestrzeni. To korzystanie z technik Labana czy z obrazów mentalnych, a nawet z elementarnych zadań aktorskich. Jako instruktor tańca i teatralny wiem, jak przekazać wskazówki na temat pozycji/ruchu ciała, wizji fotografa czy koncepcji dotyczącej przedstawienia kolekcji ubrań. Bardzo często w pracy z modelem stosuje się improwizację opartą na jego możliwościach i ogólnej koncepcji. W pracy tej - tak jak w tańcu freestyle - wymaga się całkowitego zaangażowania, wiedzy, przełamywania barier, koncentracji, słuchania, a czasem nawet podejmowania ryzyka. Wtedy zwykła np. sesja zdjęciowa jest wielkim przeżyciem, które widoczne jest na zdjęciach, a tym samym urzeka i przyciąga uwagę.